Sposoby na ból gardła i zatkany nos

Sposoby na ból gardła i zatkany nos

Męczy Cię ból gardła, drapanie i suchość? Masz często zatkany nos? Zastanawiasz się jakie domowe sposoby mogą pomóc? Łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Oto moje sprawdzone sposoby na ból gardła i problemy z górnymi drogami oddechowymi.

Na co dzień pracuję jako zawodowy lektor. Mój głos odgrywa kluczową rolę w mojej pracy i zawsze musi być w dobrej formie. Aby tak było, stosuję kilka prostych i domowych metod. Pamiętaj jednak, że jeśli cierpisz przewlekle np. na zapalenie zatok lub zmagasz się z uzależnieniem od kropli do nosa, pierwszym obranym kierunkiem powinien być gabinet lekarza specjalisty.

Sposób #1 – Dbam o nawilżenie powietrza

Używam nawilżacza, bo zbyt niska wilgotność to wysuszone błony śluzowe, zwiększona podatność na infekcje, ból gardła i kaszel. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy przez dłuższy czas (np. w biurze lub pracując zdalnie z naszego domu) powinna wynosić 40-65%. Możesz łatwo kontrolować wilgotność dzięki prostemu higrometrowi, a jeśli zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza – duża ich część ma już wbudowany taki miernik.

Pozostałe sposoby na ból gardła możesz obejrzeć szybko i wygodnie w moim filmie:

Sposób #2 – Używam oczyszczacza powietrza

Przydatne urządzenie szczególnie w okresie grzewczym. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie tych zanieczyszczeń podrażniających nasze drogi oddechowe unosi się w powietrzu mnóstwo. Dobre oczyszczacze usuwają także alergeny, więc poprawiają komfort oddychania. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów.

Sposób #3 – Cały czas dbam o nawodnienie

Pierwszą linią obrony, jaką napotykają drobnoustroje w naszym organizmie są błony śluzowe. Jak wskazuje ich nazwa – produkują śluz, więc nie mogą być wysuszone. Piję bardzo dużo wody, małymi łykami i zawsze poza domem mam przy sobie butelkę. 

Sposób #4 – Od razu reaguję. Nie czekam, aż przejdzie

Nigdy nie czekam, aż samo przejdzie. Piję jeszcze więcej wody, używam nebulizatora z ampułkami zwykłej soli fizjologicznej, która pozwala oczyścić drogi oddechowe, nawilżyć je i rozrzedzić ewentualnie zalegającą wydzielinę. Warto skonsultować wcześniej taką kurację z lekarzem, gdyż Twój problem z suchym gardłem i nawracającymi infekcjami może mieć inne podłoże.

Sposób #5 – Kisiel lub siemię lniane na podrażnione gardło

Uwielbiam ten sposób na moją zmęczoną całym dniem pracy głosem śluzówkę. Będzie jeszcze zdrowiej, jeśli sam przygotujesz sobie taki domowy kisiel, przepisów w internecie nie brakuje.

Sposób #6 – Dbam o higienę jamy ustnej

Nie jest to tylko mycie zębów 2 razy dziennie. Zęby są siedliskiem bakterii, a ból gardła może być powodowany przez próchnicę i stany zapalne np. w trakcie wyrastania ósemek. Niczym w reklamie -staram się, w miarę możliwości, myć zęby po każdym posiłku szczoteczką soniczną. Używam także płynu oraz nici dentystycznych, ponieważ mam założoną retencję. Dla osób bez aparatu też jest to przydatne. Raz w tygodniu stosuję również żelu z aminofluorkami do intensywnej profilaktyki próchnicy. 

Sposoby na ból gardła już poznane? Zobacz także: Dlaczego lektorzy w filmach to mężczyźni?

Sposób #7 – Lody i zimne napoje spożywam powoli i nigdy na pełnym słońcu

Błona śluzowa gardła źle toleruje gwałtowne zmiany temperatury. Taki szok termiczny dla naszego gardła może prowadzić do jego osłabienia, które z kolei otwiera drogę dla drobnoustrojów. A to nierzadko kończy się bólem gardła. Oczywiście odporność na taką nagłą zmianę temperatury wewnątrz gardła jest kwestią indywidualną. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować wyłączonym na kilka dni aparatem mowy, rozważ spożywanie zimnych napojów i posiłków po prostu nieco wolniej.

Sposób #8 – Oszczędzam głos

Odpoczynek to szybsza regeneracja. I teraz uwaga! Nie warto szeptać. Szeptanie wymaga od strun głosowych silnego napinania i większej pracy okolicznych mięśni niż mówienie. Dlatego, paradoksalnie, nie przyspiesza to, a opóźnia leczenie!

Sposób #9 – Używam naturalnych tabletek do ssania i sprayów

Tutaj z oczywistych powodów nie będę reklamować konkretnych produktów. Ja używam tych z tymiankiem, podbiałem i miodem. Większość powszechnych problemów z gardłem można złagodzić i wyleczyć domowymi sposobami i naturalnymi środkami.

Sposób #10 – Robię irygację zatok

Takie płukanie zatok za pomocą specjalnej butelki najpierw omów wcześniej koniecznie ze swoim lekarzem rodzinnym, bo są konkretne przeciwwskazania. W moim przypadku jest ona wręcz wskazana po przebytej operacji, a takie płukanie oczyszcza mój nos i zatoki oraz wypłukuje alergeny i zanieczyszczenia.

Lektor reklamowy i filmowy

Nazywam się Piotr Tarsa i pracuję jako zawodowy lektor. Użyczam głosu do reklam, filmów, programów TV, audiobooków, komunikatów głosowych, animacji, podcastów, aplikacji i video poradników. Jeśli ten artykuł Ci się spodobał, będzie mi bardzo miło, gdy zajrzysz na mojego Instagrama lub TikToka. Znajdziesz tam więcej treści edukacyjnych i rozrywkowych związanych z moją pracą, głosem, filmem i ciekawostkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *